Triku Skrituļdēļi / Skeitbords
Skeitbords ir daudzpusīgs sporta veids
Skeitbords ir aktīvs sporta veids, kurā, izmantojot skeitbordu, tiek veikti dažādi triki. Lai gan šajā sporta veidā galvenā uzmanība tiek pievērsta dažādiem trikiem, lēcieniem un slīpēšanai, skeitbords ir kļuvis arī par populāru pārvietošanās veidu pilsētās.
Skeitbords ir pazīstams ar trim galvenajiem stiliem: parka, vertikālo un ielas skeitbordingu. Parka skeitborda braukšana galvenokārt notiek skeitparkos ar dažādiem speciāli izveidotiem šķēršļiem. Vert skeitbordings ietver vertikālo braukšanu pa rampām vai vertikālajām bļodām, un tas prasa lielāku ātrumu nekā pārējie stili. Ielu skeitbordā triku izpildē izmanto ikdienišķus pilsētas šķēršļus, piemēram, sliedes un kāpnes.
Plašāku informāciju par dažādiem skeitborda veidiem var atrast mūsu rokasgrāmatā Skeitborda dēļu iegāde iesācējiem.
Kāpēc skrituļslidošana ir noderīga
Braukšanai ar skrituļdēli ir daudz priekšrocību. Tā uzlabo jūsu ķermeņa koordināciju, jo jums ir pastāvīgi jāmaina ķermeņa pozīcijas, lai precīzi izpildītu trikus. Tā pozitīvi ietekmē arī jūsu līdzsvaru, un ir vērts pieminēt arī to, ka tā ir vislielākā prieka pilnvērtīga treniņa forma.
Riteņbraukšana ir arī lielisks veids, kā iepazīties ar jauniem cilvēkiem, kuriem ir līdzīgas intereses. Skeitparkos ir viegli socializēties, jo cilvēki mēdz sasveicināties un uzsākt sarunas par saviem iecienītākajiem trikiem un skeitborda zīmoliem. Šis sporta veids ir arī lielisks veids, kā vairot pašpārliecinātību, jo nav labākas sajūtas, kā pirmo reizi pareizi izpildīt kādu triku.
Skeitborda vēsture
Skeitborda vēsture, kādu mēs to pazīstam šodien, aizsākās 20. gadsimta 40. gados ASV rietumu piekrastē. Aptuveni tajā laikā sērfotāji sāka uzmontēt riteņus uz plāksnēm, dēļiem un citām lietām, ko viņi varēja izmantot kā klāju, kad nevarēja sērfot. Sākotnēji skeitborda dēvēšana tika dēvēta par "sidewalk surfing" (sērfošana pa ietvēm), jo sērfošana to ļoti ietekmēja.
Nākamajās desmitgadēs šis sporta veids turpināja attīstīties. Sešdesmitajos gados pirmie veikali sāka tirgot skeitborda dēļus, un 70. gados keramikas un metāla riteņus nomainīja poliuretāna riteņi. Astoņdesmitajos gados sākās skeitborda zelta laikmets, un radās daudz skeitborda uzņēmumu, kurus vadīja skeitbordisti. Šajā desmitgadē tika uzņemtas vairākas filmas par skeitborda kultūru, no kurām dažas ir kļuvušas par kulta klasiku.
Skeitbords tagad ir viens no populārākajiem aktīvajiem sporta veidiem pasaulē. Tas tiek uzskatīts par konkurētspējīgu, nopietnu sporta veidu, īpaši pēc tā pirmās parādīšanās Tokijas olimpiskajās spēlēs 2020. gadā.