SUP dēļa iegāde
SUP, kas ir saīsinājums no "stand-up paddling", ir viens no visstraujāk augošajiem ūdens sporta veidiem. Ja vēlaties iegādāties dēli, šeit ir daži punkti, kas jāņem vērā. Jūs varat atrast informāciju gan par cietiem SUP dēļiem, gan piepūšamiem airu dēļiem.
1. SUP dēļu veidi
Tāpat kā ar lielāko daļu sporta inventāra, vispirms ir jāzina, kādam nolūkam to izmantosiet, lai noteiktu, kurš no tiem ir vispiemērotākais. Līdzīgi ir daži galvenie dēļu veidi - sērfošanas SUP dēļi, allround, flatwater (touring) un sacīkšu SUP. No tiem ir vairāki varianti, piemēram, allround vindsērfinga SUP dēļi vai Yoga dēļi, kas būtībā ir allround dēļu platāka un garāka versija.
- Sērfošanas SUP dēļi parasti ir īsāki, šaurāki priekšgalā un aizmugurē, un tiem ir vairāk šūpoļu (izliekums uz dēļa priekšgalā un aizmugurē) nekā citiem dēļu veidiem. Tas padara dēli manevrētspējīgāku, un tāpēc uz tā ir vieglāk sērfot pa viļņiem. Tomēr tas nozīmē arī to, ka šie SUP dēļi bieži vien ir mazāk stabili un grūtāk vadāmi uz līdzenajiem ūdeņiem.
- Allround dēļi parasti ir platāki, garāki un biezāki nekā sērfošanas SUP dēļi. Kā norāda pats nosaukums, šie dēļi ir ideāli piemēroti universālai lietošanai un ļauj iesācējiem iepazīt dažādus SUP izmantošanas aspektus. Tie ir stabili un viegli slīd uz līdzenajiem ūdeņiem, taču tiem ir arī pienācīgs šūpošanās spēks, lai uz tiem varētu darboties uz viļņiem. Ja meklējat, ko iegādāties pirmo reizi, universālais dēlis ir laba izvēle.
- Līdzenūdens dēļi (vai pazīstami arī kā touring dēļi ) ir paredzēti airēšanai uz mierīgiem ūdeņiem, bez viļņiem. Taču tos var izmantot arī airēšanai jūrā, ja apstākļi ir piemēroti. To konstrukcija ir optimizēta tā, lai tie skaisti slīdētu pa ūdeni un slīdētu gludāk, un tas viss ir pateicoties asākam priekšgalam un garākam klājam. Tie ir pietiekami plati, lai iesācēji uz tiem varētu noturēt līdzsvaru, kas arī padara tos piemērotus pirmajam pirkumam, ja nevēlaties ķert viļņus.
- Sacensību dēļi, līdzīgi kā gludūdens dēļi, ir vēl garāki un arī ar asu priekšgalu, bet šaurāki, lai viegli uzkrāt ātrumu. Šie dēļi parasti nav piemēroti iesācējiem, jo balansēšana uz tiem var būt ļoti sarežģīta.
2. dēļa izmērs - garums un tilpums
Lai atrastu pareizā izmēra dēli, divi galvenie faktori ir tilpums un garums. Apjoms (litros) parāda dēļa spēju peldēt ar svaru uz tā, un to aprēķina, pamatojoties uz jūsu paša svaru. Jo lielāks ir tilpums, jo lielāku svaru dēlis var nest. Iesācējiem parasti būtu jāmeklē lielāka tilpuma dēļi, lai palielinātu stabilitāti un peldspēju.
Pamatā ir noteikums, ka viens tilpuma litrs izspiež vienu litru ūdens un attiecīgi rada viena kilograma pacēlumu. Tas nozīmē, ka viens litrs dēļa tilpuma nes/ceļ vienu kilogramu svara. Iesācējiem mēs iesakām aptuveni dubultot litru skaitu attiecībā pret jūsu svaru. Piemēram, 88 kg smagam cilvēkam būtu jāmeklē dēlis ar tilpumu aptuveni. 176 litri.
Nākamais solis ir garuma noteikšana. Garums (mēra pēdās un collās - piemēram, 10'8'' lasāms kā 10 pēdas un 8 collas) ir atkarīgs no tā, kāda veida dēli esat izvēlējies (sērfot, flatwater, allround, race), un no jūsu svara. Garāku dēļu priekšrocība ir tā, ka tie ir ātrāki un stabilāki, savukārt īsāki dēļi ir manevrētspējīgāki. Jebkurā gadījumā pārliecinieties, ka izvēlētais dēlis ir piemērots jūsu svaram. Parasti katram produktam un ražotājam ir savi ieteikumi attiecībā uz svara un garuma attiecību.
3. Piepūšamais vai cietais dēlis?
Pērkot SUP dēli, jums ir arī iespēja izvēlēties vai nu cietu, vai piepūšamu dēli. Cietie dēļi ir izgatavoti no dažādiem materiāliem, piemēram, putuplasta, stikla šķiedras, kevlara, koka un plastmasas. Visbiežāk cieto dēļu konstrukcija ir izgatavota no putuplasta, pārklāta ar epoksīdsveķiem un stikla šķiedru. Tas padara tos nedaudz trauslākus salīdzinājumā ar piepūšamajiem SUP dēļiem.
Piepūšamie SUP dēļi ir izgatavoti no slāņainas PVC plastmasas ar austām šķiedrām, kas savieno apakšējo un augšējo slāni, ko sauc par drop-stitch konstrukciju. Tos ir vieglāk pārnēsāt un tiem nav nepieciešams daudz vietas glabāšanai, tomēr tie ir diezgan stingri. Turklāt piepūšamie dēļi (iSUP) ir ļoti izturīgi salīdzinājumā ar cietajiem dēļiem un lieliski piemēroti iesācējiem. Abu veidu priekšrocības varat aplūkot turpmāk sniegtajā tabulā.
4. SUP airis
Runājot par SUP, mēs nevaram izlaist airi kā neatņemamu aprīkojuma sastāvdaļu. Airis sastāv no roktura, vārpstas un lāpstiņas. Galvenās lietas, kas jāņem vērā, izvēloties airi, ir tā augstums un lāpstiņas izmērs.
Lai vieglāk izprastu lāpstiņu izmērus, varat salīdzināt tos ar velosipēda pārnesumu. Ja vēlaties ar velosipēdu braukt ilgāk, izvēlaties zemāku pārnesumu, kas nav tik smags un nodrošina pagrieziena dinamiku. Savukārt, ja nepieciešams paātrināt un šis ātrums sprintā, jūs pārslēdzaties uz augstāku pārnesumu. Tas ir smagāks, bet sniedz jums tūlītēju, spēcīgu grūdienu. Tāpat ir arī ar SUP lāpstiņām. Lielākas lāpstiņas nodrošina jaudīgākus triecienus, kas attiecīgi izspiež vairāk ūdens un tādējādi padara airēšanu efektīvāku. Tās ir vēlamas, lai ar SUP sērfotu pa viļņiem, jo tās nodrošina stabilitāti un jaudīgus triecienus, airējot uz viļņa. Mazāki lāpstiņi tomēr ir piemērotāki ceļojumiem un visdažādākajiem SUP, kad jūs airējat ilgāku laiku. Mazāki vai vidēja izmēra lāpstiņas ir piemērotas iesācējiem, jo tās neprasa tik lielu spēku.
Lāpstuaugstumu nosaka jūsu izvēlētā SUP veids un jūsu augums. Airim vienmēr jābūt augstākam par jums, un tas, cik centimetru jūs pievienosiet savam augumam, ir atkarīgs no SUP veida. Piemēram, ja jūs nodarbojaties ar sērfošanu ar SUP, varat pievienot aptuveni 7 collas. Tomēr, ja jūs gatavojaties sacīkstēm, varat pievienot līdz pat 11 collām. Ja vēlaties izmantot savu dēli gan sērfošanai, gan gludūdens braukšanai, jums vajadzētu iegādāties divus airi vai regulējamu airi, jo īpaši, ja vēlaties dalīties ar savu SUP dēli ar ģimeni un draugiem.
Kā jau minēts, jūs varat iegādāties fiksētu airi, kas ir paredzēts konkrētam airēšanas veidam un ko parasti izmanto pieredzējuši braucēji, kuriem ir skaidras vēlmes. Regulējamie airi var būt divdaļīgi vai trīsdaļīgi. Visizplatītākie ir divdaļīgie, savukārt trīsdaļīgie galvenokārt tiek izmantoti piepūšamajiem SUPiem.
5. Spuras
Visbeidzot, SUP dēļa spuras ļauj jums pielāgot braukšanas pamatīpašības. Līdzīgs noteikums ir arī attiecībā uz pašu dēli: lielākas un platākas spuras nodrošina lielāku stabilitāti, savukārt mazākas palielina manevrētspēju.
Parasti spuras ir noņemamas un viegli maināmas. Tie ir pieejami arī dažādos komplektos, bet galvenie veidi ir šādi:
- Viena spuras - airēšanas laikā ne tik ļoti palēnina dēli (svara un lielākas berzes ar ūdens virsmu dēļ). Šis uzstādījums ir piemērots SUP braukšanai pa gludiem ūdeņiem;
- 3 spuru uzstādīšana jeb saukta arī par "thruster" uzstādīšanu nodrošina taisnu vadāmību uz līdzenajiem ūdeņiem un vienlaikus labu kontroli, braucot ar sērfošanas dēli. Visi trīs spuras parasti ir gandrīz vienāda izmēra;
- 2+1 uzstādījums arī ietver trīs spuras, bet centrālā spura izmērs ir lielāks nekā abas sānu spuras. Šāda uzstādīšana ir ieteicama sērfošanai ar SUP.
Piepūšamajiem SUP dēļiem var būt arī jebkura no iepriekš minētajām spuru konfigurācijām. Vienīgā atšķirība ir tā, ka tajos izmanto vai nu noņemamus puscietus spuras, vai elastīgus gumijas spuras, kas ir piestiprinātas pie dēļa. Ar piepūšamajiem SUP var braukt arī bez spuras, ja vēlaties braukt pa upi ar nelielām krācēm un sekliem ūdeņiem.
Tātad, apkopojot, vispārīgās lietas, kas jāņem vērā pirms SUP dēļa iegādes, ir šādas:
- SUP braukšanas veids, ko plānojat praktizēt;
- dēļa izmērs tilpuma un garuma ziņā;
- Apsveriet, vai vēlaties piepūšamo vai cieto dēli;
- Izvēlēties pareizo airi un spuru komplektu.