Gultņu iegādes ceļvedis
Vai neesat pārliecināts, kādus gultņus iegādāties? Šajā rokasgrāmatā mēs izskaidrosim svarīgākos terminus un faktus par gultņiem. Mēs arī paskaidrosim, kuri gultņi ir vispiemērotākie tieši jūsu braukšanas vai slidošanas veidam.
1. Gultņi vispārīgi
Ritenim ir nepieciešami 2 gultņi, lai rotētu uz ass. Gultnis var būtiski ietekmēt jūsu braukšanas/ slidošanas ātrumu un sajūtas.
Neatkarīgi no tā, kāda veida gultnis jums ir, jums jebkurā laikā jāizvairās no smiltīm, ūdens un mitriem apstākļiem, jo tas ievērojami saīsina gultņu kalpošanas laiku. Regulāra gultņu tīrīšana un eļļošana var palīdzēt palielināt to izturību un ātrumu. Skatiet, kā tīrīt gultņus, šeit.
Ir nepieciešams arī starplikas, kas aizpilda atstarpi starp gultņiem, lai izvairītos no gultņu bojāšanas un radītu tīru rotāciju, kad asis tiek pievilktas. Starplikas izmērs ir atkarīgs no izmantotās ass izmēra.
8 mm starplikas
6 mm starplikas
Gultņu kvalitāte ir atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram:
- Materiāla
- precizitāte (ABEC)
- Eļļošana
- hermētisks vai atvērts (noņemams vairogs)
Kurš gultņu veids ir jums piemērotākais:
- Ja pārsvarā braucat/lidojat ārā, iesakām izmantot hermētiskus gultņus, kas eļļoti ar smērvielu,
jo tie ir visizturīgākie pret netīrumiem un putekļiem un tiem nav nepieciešama nekāda apkope. - Ja pārsvarā braucat/lidojat iekštelpās, varat izmantot atvērtus gultņus, kas griežas ātri un ir viegli tīrāmi.
- Ja jūs interesē ātrums un garo distanču veikšana, varat izmantot augstas precizitātes gultņus, kas eļļoti ar eļļu. Tie griežas ļoti ātri un ir viegli tīrāmi, taču netīrumi tos var ātri sabojāt.
2. Montāža
Gultni parasti var iespiest ar īkšķiem. Ja gultnis ir pareizi uzstādīts, tas atrodas vienā līnijā ar riteņa serdi/suni. Ja tas norāda uz kādu stūri, tas nav pareizi uzstādīts un, slidojot ar to, tiks sabojāts. Ja jums ir ritenis ar metāla serdi , gultni var būt grūti uzstādīt, šādā gadījumā izmantojiet gumijas āmuru vai kvadrātveida koka gabalu, lai to iebakstītu.
Nekad nelietojiet metāla āmuru, jo tas sabojās gultni un jūsu garantiju.
Var izmantot arī eļļošanas līdzekli, lai gultnis tiktu ievietots, bet, ja to darāt, tad atcerieties, ka pēc tam viss liekais eļļošanas līdzeklis ir jānoņem.
3. Detalizēti gultņi
Materiāls
Gultņu materiāls ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas nosaka to kvalitāti un izturību. Lielākā daļa gultņu ir izgatavoti no tērauda. Lēti gultņi parasti ir izgatavoti no presētas lokšņu loksnes vai rūdīta oglekļa tērauda, abi veidi nav ieteicami ilgam kalpošanas laikam.
Labāki gultņi ir izgatavoti no īsta gultņu tērauda, piemēram, hroma, titāna vai Šveices tērauda.
Keramikas gultņos (parasti tos izmanto ātrslidošanai) lodītes ir izgatavotas no rūpnieciskās keramikas (silīcija nitrīda). Keramikas lodītes reti rūsē un ir izturīgākas nekā tērauda lodītes.
Cena un kvalitāte ir ļoti cieši saistītas, kad runa ir par gultņiem, un jūs parasti varat uzticēties pazīstamiem zīmoliem, ka tie ražo labus un izturīgus gultņus.
Precision/ABEC
Gultņi tiek iedalīti kategorijās saskaņā ar nozarē pieņemto ABEC specifikāciju. ABEC raksturo, cik labi gultņi spēj pārveidot tiem pielikto spēku. Augstāka ABEC klase nodrošina lielāku precizitāti, efektivitāti un lielākas ātruma iespējas, bet ne vienmēr nodrošina, ka komponenti griežas ātrāk. ABEC klase nav saistīta ar citiem svarīgiem faktoriem, piemēram, starpliku un riteņu precizitāti vai materiālu. Visi gultņi pēc zināma nolietojuma zaudē savu precizitātes līmeni.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka ne visi zīmoli izmanto ABEC skalu (piemēram, Bones) un ka pastāv arī citas gultņu skalas.
ABEC nozīmē Annular Bearing Engineering Committee (Leņķu gredzenu inženierijas komiteja).
Eļļošana
Gultņu eļļošanai var izmantot vai nu eļļu, vai smērvielu. Gultnim nekad nedrīkst "beigties" eļļošana, jo tādā gadījumā tas izkusīs un zaudēs ātrumu vai pilnībā bloķēsies.
- Eļļa: Rezultāts ir liels ātrums, jo eļļošanas materiāla pretestība ir mazāka. Plāna eļļa nodrošina lielāku ātrumu, bet arī prasa biežāku apkopi.
- Smērviela: Tā ir izturīgāka pret ūdeni un netīrumiem nekā parastā eļļa. Neprasa gandrīz nekādu apkopi, bet rada lielāku pretestību, nozīmē arī mazāku ātrumu.
Piezīme: Ūdens var noņemt visu eļļojumu! Ja tas notiek un ūdens izžūst, jūsu gultņi kļūst ļoti karsti un, iespējams, izkusīs un radīs skaņas, nākamreiz tos izmantojot. Tas nozīmē, ka gultņi ir jānomaina. Dažos gadījumos, ja pa to laiku neesat uz tiem ripinājis, tos var glābt, ja pirms nākamās lietošanas reizes tos kārtīgi iztīrīs un ieeļļos.
Aizsargi/blīvslēgi
Lai novērstu netīrumu, smilšu un ūdens iekļūšanu gultņos, bieži vien katrā vai vienā gultņa pusē tiek ievietots vairogs vai blīvējums.
- Vairogs parasti ir metāla vairogs, kas piestiprināts pie ārējā gredzena, un tam ir neliela atstarpe uz iekšējo gredzenu (to sauc arī par putekļu necaurlaidīgu gultni). Gultņiem ar vairogiem ir maza berze, tāpēc tie rotē vieglāk, nodrošinot lielāku ātrumu. No otras puses, gultnis nav perfekti aizsargāts pret ūdeni un netīrumiem.
- Blīvētājs (attēlā zemāk) ir izgatavots no tērauda pastiprinātas gumijas, kas ir piestiprināta pie ārējā gredzena un nedaudz pieskaras iekšējam gredzenam. Tas nodrošina labāku aizsardzību un gandrīz nekādu apkopi, bet arī lielāku berzi un nedaudz mazāku ātrumu.
4. Standartu un gultņu precizitātes skaidrojums
Ir vairāki faktori, uz kuriem attiecas ABEC pakāpes. Viens no tiem ir iekšējā gredzena sliedes ekscentricitāte (noapaļojums). Tālāk tabulā ir norādīta maksimālā pieļaujamā ekscentricitāte.
Tips | mm | Colli |
ABEC 1 | 0,0075 mm | (0.000295") |
ABEC 3 | 0,0050 mm | (0.000197") |
ABEC 5 | 0,0035 mm | (0.000138") |
ABEC 7 | 0,0025 mm | (0.000098") |
ABEC 9 | 0,0012 mm | (0.000047") |
Tas nozīmē, ka, jo augstāka ir ABEC klasifikācija, jo mazāka novirze gultņa daļās = lielāka jauda tiek nodota ritenim.
ABEC un ILQ nevar tieši salīdzināt, jo ILQ ir zīmols, bet ABEC ir standarts.
ABEC gultņi tiek mērīti pēc precizitātes ražošanā, nevis pēc izturības vai darbības slodzes apstākļos. ILQ ražotājs Twincam vērtē savu gultņu kvalitāti pēc skalas, kas ir līdzīga ABEC skalai. Tomēr, neraugoties uz to, ILQ gultņiem ir 6 lodītes, bet ABEC gultņiem ir 7 lodītes.
Lai precizētu atšķirību, ILQ nav standarts, piemēram, ABEC gultņi. Tāpēc ILQ būtu jāuzskata par profesionālu rindas gultņu ražotāju nesertificētiem gultņiem, un tie nav optimāli rūpnieciskām iekārtām.
Bones gultņi ir izgatavoti tikai slidošanai, un tos nevar salīdzināt ar ABEC specifikācijām.
Turpmāk ir uzskaitīts gultņu un to vairogu vārdu krājums (gultņa tips parasti ir uzdrukāts uz gultņa kopā ar izmēru, piem: 608ZZ).
608
- Standarta gultnis
- 22 mm ārējais diametrs
- 7 mm platums
- 8 mm iekšējais diametrs
688
- Mini/mikro gultnis
- 16 mm ārējais diametrs
- 5 mm platums
- 8 mm iekšējais diametrs
Z
- Vairogs, 1 metāla vairogs
- Otrajā galā atvērts, lai atvieglotu apkopi (montāžas laikā atvērto pusi vienmēr pagrieziet uz riteņa iekšpusi).
ZZ
- Vairogs, 2 metāla vairogi
- Vairogi ir piestiprināti ar nelielu C-veida gredzenu, kas jānoņem, lai noņemtu vairogu apkopes nolūkā.
2RS/RS/RZ
- Blīvējums, 2 tērauda bruņoti gumijas blīvējumi
- Blīvējumi uzstādīti bez C gredzeniem. Lai veiktu apkopi, blīves ir iespējams uzmanīgi noņemt ar adatu.
BRS
- Blīvējums, 2 tērauda bruņoti gumijas blīvējumi (bez kontakta)
- Blīvējumi uzstādīti bez C gredzeniem. Ar īpaši labu aizsardzību pret ūdens iekļūšanu gultnī.